Prawo do kultury prawem człowieka - debata z natemat.pl

Data publikacji: 18.12.2014
Średni czas czytania 2 minuty
drukuj

Kultura nie jest jakimś dodatkiem do człowieczeństwa, tylko jego istotą, ale kto ma ją definiować? Określać, co kulturą jest, a co już nie? I co dokładnie oznacza prawo do kultury? Zapraszamy do dyskusji i obejrzenia debaty na ten temat.

Prawo do kultury prawem człowieka - debata z natemat.pl
Fot. NaTemat

Kultura jako inwestycja

Nasi rozmówcy z różnych perspektyw i punktów widzenia opowiadają o kulturze. Piotr Więcławski przypomina, że artyści od zawsze korzystali z mecenatu, a prawo do kultury otwiera nowe przestrzenie artystyczne. Krzysztof Dudek opowiada o genezie inicjatywy: badania NCK wykazały, że istnieją gminy, które na kulturę nie wydają nawet złotówki - po prostu nie mają takiej pozycji w budżecie. Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz zaznacza, że prawo do kultury to nie tylko wydatek, ale także inwestycja.

Uczestnicy debaty

O prawie do kultury rozmawiali nasi paneliści:

* Rafał Dutkiewicz - prezydent Wrocławia, Europejskiej Stolicy Kultury 2016
* Krzysztof Dudek - dyrektor Narodowego Centrum Kultury
* Albert Stawiszyński - radca prawny, Narodowe Centrum Kultury
* Bożena Gierat-Bieroń - koordynatorka projektu "Prawo do kultury" w NCK
* Vienio Piotr Więcławski - artysta

Dyskusję poprowadził redaktor naczelny natemat.pl Tomasz Machała.

Relacja i artykuły na portalu natemat.pl

Relacja wideo

Więcej na temat debaty można dowiedzieć się w pod tym linkiem. Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami Katarzyny Kasprzyk "Jan Klata: "Nie strzelajmy do biegnącego artysty. Na krótką metę to łatwy cel, na dłuższą zawsze się przegra" oraz "Nie dajmy się ogłupiać! Kultura jako dobro podstawowe" znajdującymi się również pod powyższym linkiem.