Materiały edukacyjne NCK do bezpłatnego pobrania
Prezentujemy zestawienie materiałów edukacyjnych Narodowego Centrum Kultury, które ułatwią nauczycielom, edukatorom czy animatorom kultury przeprowadzenie ciekawych, wciągających lekcji, warsztatów, spotkań i nie tylko.
Udostępnione bezpłatnie na naszej stronie internetowej publikacje, scenariusze i gry mogą być dla Was inspiracją lub dokładną instrukcją w przygotowaniu kreatywnych i angażujących zajęć.
Do pobierania materiałów zachęcamy nie tylko osoby zawodowo związane z edukacją, ale też rodziny i grupy znajomych, które w swoim wolnym czasie lubią łączyć edukację z zabawą, rozwijać się i pogłębiać wiedzę na temat polskiego dziedzictwa kulturowego.
Czy wiesz, co wiem? Szacun!
Gra "Czy wiesz, co wiem? Szacun!" powstała, aby w barwny sposób opowiedzieć o ostatnich stu latach niepodległości Polski. W podróż przez polską kulturę, historię, sport i politykę zabierze Was gra planszowa „Czy wiesz, co wiem? Szacun!”.
Mechanikę gry skupiliśmy na interakcji między graczami i ich integracji. Choć może stanowić urozmaicenie wieczornego spotkania z rodziną i przyjaciółmi, chcemy, żeby była też źródłem informacji o wydarzeniach, których uczniowie nie znajdą w szkolnych podręcznikach.
Aby nauczyciele mogli w pełni wykorzystać potencjał tkwiący w grze „Czy wiesz, co wiem? Szacun!” przygotowaliśmy dla nich scenariusz zajęć lekcyjnych z historii i WOS-u, bazujący na mechanice quizu.
Scenariusz jest kompleksowym dokumentem, opisującym przebieg lekcji z wykorzystaniem gry planszowej, podziałem ról, opisem zasad i pomysłami dla nauczycieli i pedagogów. Rekomendujemy zastosowanie go w szkołach ponadpodstawowych.
Pobierz:
Escape roomy online
Prezentujemy instrukcję tworzenia escape roomów online, dzięki której każdy z Was w kilku prostych krokach będzie mógł samodzielnie stworzyć swoją własną grę.
Wirtualne pokoje zagadek i webquesty są uznawane obecnie za jedne z lepszych sposobów na aktywizację różnych grup odbiorców. Scenariusze działań edukacyjnych nadsyłane w obu edycjach Pomysłobrania, pokazują, że nauczyciele i animatorzy coraz chętniej sięgają po narzędzia multimedialne, widząc, że uczniowie chętnie korzystają z nowinek technologicznych, uczą się przez doświadczanie, a wykorzystywanie interaktywnych materiałów wzmacnia ich kreatywność.
Prezentujemy także trzy wirtualne escape roomy, które powstały podczas interdyscyplinarnych warsztatów, dotyczących grywalizacji oraz tworzenia interaktywnych materiałów edukacyjnych.
Pobierz:
Pomysłobranie – zbiór scenariuszy zajęć edukacyjnych
W zbiorze „Pomysłobranie” można znaleźć nie tylko scenariusze lekcji, warsztatów, zajęć, ale również gry i zabawy dla uczestników w każdym wieku.
Propozycje zajęć podzielone zostały na przejrzyste kategorie, opatrzone komentarzem, określającym stopień trudności w przygotowaniu oraz cenne wskazówki, dotyczące idei powstania scenariusza. Publikacja zawiera ponadto kilkadziesiąt nieszablonowych pomysłów oraz ponad 40 kart pracy, które można łatwo wydrukować i wykorzystać na zajęciach.
Autorami scenariuszy są osoby prowadzące działania edukacyjne zawodowo, posiadające doświadczenie w przygotowywaniu i prowadzeniu zajęć, jak również pasjonaci, działający społecznie na rzecz świadomego kształtowania postaw obywatelskich.
Pobierz:
„Lokalne Inspiracje – do dzieła!” – bezpłatna publikacja
„Lokalne Inspiracje” adresujemy w szczególności do osób działających w obszarze kultury, edukatorów oraz pasjonatów małych ojczyzn.
Co może być inspiracją do działań edukacyjnych, jak krok po kroku zrealizować ciekawe, angażujące projekty z wykorzystaniem lokalnych zasobów i jak je utrwalić oraz spopularyzować za pomocą nowoczesnych narzędzi cyfrowych – praktyczne przykłady odpowiedzi na te pytania można znaleźć w naszej publikacji.
Od dziedzictwa przyrodniczego do przemysłowego – zapraszamy do poznania skarbów z różnych zakątków Polski oraz pasjonatów, którzy te skarby odkrywają!
Pobierz:
Pakiet edukacyjny #BarwyWspólne – wersja do pobrania
W pakiecie znajdziecie interaktywne narzędzia edukacyjne, które pomagają one w rozmowach z młodzieżą, zrozumieniu historii, inicjują dyskusje na pytanie: czy jestem i jakim jestem patriotą?
Pakiet kierujemy specjalnie do nauczycieli, edukatorów, animatorów, osób pracujących z grupami młodzieżowymi i dziecięcymi. Ale niektóre gry znajdą zastosowanie również w rodzinach i grupach rówieśniczych. Zapraszamy do dyskusji poprzez zabawę, do otwarcia się na patriotyzm jako na dzisiejsze bycie tu i teraz. Pakiet to również propozycje scenariuszy zajęć i spora dawka wiedzy na temat symboli narodowych. Chcieliśmy poruszyć nie tylko problemy historyczne, ale również ekologiczne czy ekonomiczne. Miłość Ojczyzny jest bowiem pojemnym terminem.
„LEM” - wystawa i materiały edukacyjne
Projekt „Lem” NCK realizuje z okazji obchodów Roku Lema – dla upamiętnienia setnej rocznicy urodzin jednego z najwybitniejszych polskich i europejskich pisarzy, eseistów, futurologów i filozofów XX w., którego powieści przetłumaczono na ponad 40 języków i wydano w łącznym nakładzie ponad 30 milionów egzemplarzy. Udostępnione w sieci na wolnej licencji materiały edukacyjne to lemowskie kompendium dla wszystkich zainteresowanych osobą i spuścizną autora „Solaris”.
Projekt „LEM” składa się z wystawy planszowej pt.: „LEM” promującej dzieła Mistrza poprzez prace współczesnych artystów, którzy specjalnie dla potrzeb tego projektu zinterpretowali plastycznie dziesięć książek Lema.
W gronie twórców zainspirowanych literaturą Stanisława Lema znaleźli się: Jacek Ambrożewski, Katarzyna Bogucka, Robert Czajka, Tymek Jezierski, Weronika Lipniewska - Vera King, Karolina Lubaszko, Adela Madej, Łukasz Majewski – Tin Boy, Tomasz Opaliński, Urszula Palusińska.
Opowieści i spacery językowe – wystawy do pobrania
Trzy materiały edukacyjne, które można wykorzystywać na lekcjach języka polskiego w szkołach, domach, na zajęciach w domach kultury lub innych instytucjach.
Pliki udostępniamy w dwóch wersjach: do wydruku cyfrowego oraz do wyświetlania na ekranach LCD. Dodatkowo przygotowaliśmy kolorowanki w formacie A3.
Pliki formatu B1 ze spadami (3mm) oraz liniami cięcia zostały przygotowane do wydruku cyfrowego lub tonerowego (300DPI, CMYK).
Pliki przeznaczone do wyświetlania na ekranach LCD zostały opracowane w formacie 16:9 (środowisko barw RGB).
Scenariusze zajęć edukacji architektonicznej Archi-przygody
Archi-przygody to program z zakresu edukacji architektonicznej stworzony dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów szkół podstawowych. Stanowi propozycję przeprowadzenia zajęć o tematyce przybliżającej rozumienie zagadnień związanych z architekturą, a także wprowadzających w kulturę życia społecznego. Proponujemy zestaw 10 scenariuszy zajęć dla grup przedszkolnych oraz klas 1-3 szkoły podstawowej.
Obecnie w przygotowaniu są także kolejne części programu dedykowane klasom 4-6 oraz 7-8 szkoły podstawowej.
Pobierz:
Piątka z narodowych
Piątka z Narodowych do projekt edukacyjny Narodowego Centrum Kultury, którego celem jest poszerzenie świadomości na temat tańców narodowych oraz poznanie podstawowych kroków i figur.
W tej zakładce znajdziecie krótkie filmy instruktażowe i uzupełniające je materiały edukacyjne, dzięki którym poznacie historię tańca, strojów, zwyczaje i choreografię.