Settings and search
Regulamin II edycji konkursu 2023
„Piątka z narodowych” – II edycja
Ogólnopolskiego Konkursu dla Szkół Podstawowych i Ponadpodstawowych
(zwany dalej „Konkursem”)
REGULAMIN KONKURSU
Niniejszy Regulamin Konkursu, zwany dalej „Regulaminem”, określa zasady przeprowadzenia i rozstrzygnięcia II edycji Ogólnopolskiego konkursu „Piątka z narodowych” dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Ilekroć w niniejszym Regulaminie jest mowa o:
- Konkursie, należy przez to rozumieć niniejszy Konkurs, którego organizatorem jest Narodowe Centrum Kultury, definiowany zgodnie z Kodeksem Cywilnym (przy czym nie jest to konkurs z art. 110 ustawy prawo zamówień publicznych).
- Organizatorze, należy przez to rozumieć Narodowe Centrum Kultury z siedzibą
w Warszawie przy ul. Płockiej 13, (01-231) Warszawa, wpisane do Rejestru Instytucji Kultury, prowadzonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pod numerem RIK 71/2006. - Szkole, należy przez to rozumieć każdą szkołę podstawową (klasy 4-8)
i ponadpodstawową oraz szkołę podstawową i ponadpodstawową działającą w ramach zespołu szkół w Polsce z wyłączeniem szkół muzycznych i ogólnokształcących szkół muzycznych, która wypełniła zgłoszenie konkursowe i otrzymała potwierdzenie udziału w Konkursie, będącą uczestnikiem Konkursu. - Przesłuchaniu konkursowym, należy przez to rozumieć wykonanie Poloneza przez sześć, osiem lub dziesięć par mieszanych (chłopak – dziewczyna) spośród uczniów Szkoły.
- Regulaminie, należy przez to rozumieć niniejszy Regulamin Konkursu.
- Laureacie/Laureatach, należy przez to rozumieć Szkołę/Szkoły nagrodzone przez Jury
- Jury, należy przez to rozumieć minimum czteroosobową komisję konkursową składającą się z profesjonalnych choreografów oraz tancerzy, powołaną przez Organizatora.
§1 POSTANOWIENIA OGÓLNE
- Konkurs jest organizowany przez Organizatora.
- Fundatorem nagród w Konkursie jest Organizator.
- Udział w Konkursie jest bezpłatny.
- Konkurs ma za zadanie:
- poszerzenie świadomości dotyczących polskich tańców narodowych,
- wzbudzenie zainteresowania historią polskich tańców narodowych,
- zapoznanie z tradycją danego regionu, strojami, zwyczajami,
- kształtowanie poprawnej postawy podczas tańca,
- wdrażanie do współpracy w grupie, kształtowanie poczucia wartości wspólnego działania, realizacji wspólnego celu i odpowiedzialności za jego osiągniecie,
- zrzeszanie społeczności szkolnej i integrowanie środowiska wewnątrzszkolnego.
- Dodatkowe informacje o Konkursie można uzyskać:
- Koordynator ze strony Organizatora: Sylwia Błażej – Dział Projektów Kulturalnych Narodowego Centrum Kultury (sblazej@nck.pl, 22 21 00 183),
- Kontakt dla mediów: Joanna Bancerowska - Rzecznik Prasowy Narodowego Centrum Kultury (jbancerowska@nck.pl, 22 21 00 169).
§ 2 TERMINY KONKURSU
Termin zgłaszania szkół do Konkursu | do 15 września 2023 r. |
Ogłoszenie listy szkół zakwalifikowanych do udziału w Konkursie i w Warsztatach | 26 września 2023 r. |
Termin warsztatów | 14 października 2023 r. |
Termin nadsyłania prezentacji konkursowych | 12 kwietnia 2024 r. |
Termin ogłoszenia listy szkół zakwalifikowanych do prezentacji na żywo | 26 kwietnia 2024 r. |
Przesłuchania konkursowe na żywo | 30 maja 2024 r. |
Ogłoszenie wyników Konkursu |
|
§ 3 ZASADY I PRZEBIEG KONKURSU. WARUNKI UCZESTNICTWA W KONKURSIE
- Warunki formalne Konkursu:
- Zadanie konkursowe polega na wykonaniu Poloneza w ustawieniu na 6 (sześć), 8 (osiem) lub 10 (dziesięć) par mieszanych spośród uczniów Szkoły.
- Wykonanie Poloneza zostanie realizowane w oparciu o przygotowane filmy instruktażowe oraz materiały graficzne oraz do podkładu muzycznego w wersji instrumentalnej. Wszystkie materiały dydaktyczne są dostępne na stronie https://www.nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/5-z-narodowych/materialy-edukacyjne/polonez
- Występy podlegają ocenie merytorycznej, zgodnie z kryteriami przedstawionymi w ust. 1 i ust. 11 niniejszego paragrafu.
- Występy niespełniające warunków formalnych, określonych w ust. 1 powyżej nie będą podlegały ocenie Jury, tym samym nie będą brane pod uwagę przy wyborze Laureatów Konkursu.
- Dyrektor Szkoły lub wyznaczony przez dyrektora przedstawiciel Szkoły, która chce przystąpić do Konkursu, zobowiązany jest wypełnić zgłoszenie do Konkursu znajdujące się na stronie piatkaznarodowych.webankieta.pl w terminie do 15 września 2023 r.
- Do udziału w Konkursie zostaną zakwalifikowane wszystkie Szkoły, które wyślą prawidłowe zgłoszenie we wskazanym terminie.
- Konkurs nie odbędzie się, jeśli wpłynie mniej niż 30 zgłoszeń.
- Przygotowane prezentacje Poloneza powinny być zarejestrowane i przesłane w pliku audio-wideo w formacie mp4 na adres: piatka@nck.pl lub umieszczone w trybie niepublicznym na YT w nieprzekraczalnym terminie do dnia 12 kwietnia 2024 roku.
Z nadesłanych prezentacji Jury Konkursu wyłoni 20 szkół podstawowych oraz 20 szkół ponadpodstawowych, które zaprezentują układ w swoich wykonaniach 30 maja 2024 roku w Warszawie. Spośród tych 40 szkół zostaną wybrani laureaci Konkursu. - Organizator zastrzega sobie prawo do nieocenienia prezentacji przesłanych w innych formatach lub zamieszczonych na innych platformach.
- Organizator Konkursu zastrzega sobie prawo do nieprzyznania nagród w sytuacji,
gdy poziom artystyczny i merytoryczny w opinii jury będzie niedostateczny. - O miejscu przesłuchań szkoły zostaną poinformowane w dniu ogłoszenia listy szkół zakwalifikowanych do prezentacji na żywo.
- Kryteria oceny:
- Ocenie jury będą podlegały następujące elementy występu:
- Ekspresja w przekazaniu charakteru tańca 1 - 15 punktów.
- Kontakt tancerzy ze sobą w parze i grupie 1 – 10 punktów.
- Precyzja wykonania układu tańca 1 – 20 punktów.
- Wykonanie kroków i figur tanecznych 1 – 20 punktów.
- Postanowienia jury są ostateczne i nie przysługuje od nich odwołanie.
- W Konkursie nie mogą wziąć udziału Zespoły Pieśni i Tańca, Koła Tańca lub inne Zespoły Taneczne działające w danej Szkole.
- Każda uczestnicząca w Konkursie Szkoła otrzyma pamiątkowy dyplom potwierdzający uczestnictwo Szkoły w Konkursie, a także imienne dyplomy dla każdego ucznia biorącego udział w Przesłuchaniu konkursowym (dane ucznia wpisuje przedstawiciel Szkoły).
- Nazwa każdej Szkoły uczestniczącej w Konkursie znajdzie się na stronie Narodowego Centrum Kultury.
- Szkoła uczestnicząca w Konkursie ma możliwość zamieszczenia na swojej stronie internetowej i/lub w mediach społecznościowych informacji o udziale w Konkursie wraz z logotypem Organizatora, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, (zgodnie
z księgami znaku) oraz informacji „Sfinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego”. Każdorazowe użycie logotypu wymaga uzyskania akceptacji właściwej instytucji:
- Organizator i MKiDN – komunikacja@nck.pl,
- Organizator wyraża zgodę na wykorzystanie logo Organizatora oraz MKiDN wyłącznie do celów opisanych w zdaniu poprzedzającym. Zgoda na wykorzystanie logo obejmuje jedynie korzystanie z niego w zakresie określonym w niniejszym Regulaminie, czyli ma charakter jednorazowy.
§ 4 WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI
- Organizator przewiduje zorganizowanie jednodniowych warsztatów edukacyjnych dla 30 nauczycieli przygotowujących grupę taneczną, którzy wyrażą chęć udziału w warsztatach. W ramach warsztatów są przewidziane zajęcia taneczne z poloneza, podczas których nauczyciele poznają podstawowe kroki, figury oraz wspólnie zatańczą konkursową choreografię.
- Zgłoszenie udziału w warsztatach będzie możliwe wraz z wypełnieniem zgłoszenia szkoły do Konkursu. Na udział w warsztatach w pierwszej kolejności zostaną zakwalifikowani nauczyciele ze szkół, które nie brały w nich udziału podczas I edycji Konkursu. Warunkiem przeprowadzenia warsztatów jest zgłoszenie się co najmniej 20 osób. Koszt udziału w warsztatach (zajęcia taneczne, nocleg dla uczestników mieszkających powyżej 150 km. od Warszawy, obiad) pokryje Organizator. Organizator nie pokrywa kosztów dojazdu.
§ 5 REZYGNACJA Z UDZIAŁU W WARSZTACIE ORAZ JEGO ODWOŁANIE
- Uczestnik ma prawo zrezygnować z udziału w Warsztatach do 7 dni po otrzymaniu maila z potwierdzeniem zakwalifikowania. W takim wypadku powinien o tym poinformować NCK pocztą elektroniczną na maila piatka@nck.pl.
- Uczestnik, który zrezygnuje z udziału w Warsztatach później niż 5 dni przed ich rozpoczęciem oraz z powodu, który będzie inny niż niezależny od jego woli, będzie zobowiązany do zwrotu na rzecz NCK wszelkich poniesionych przez NCK udokumentowanych kosztów związanych z realizacją Warsztatów w terminie 7 dni, licząc od dnia pisemnego wezwania przez NCK.
- W przypadku rezygnacji z uczestnictwa do udziału w Warsztatach zostaną zakwalifikowani Uczestnicy znajdujący się na liście rezerwowej.
§ 6 REJESTRACJA ARTYSTYCZNYCH WYKONAŃ
- Szkoła zakwalifikowana do uczestnictwa w Konkursie, jest zobowiązana do pozyskania od wszystkich uczniów biorących udział w Konkursie wszelkich niezbędnych zgód i zezwoleń na utrwalenie audio-video artystycznego wykonania wraz z wizerunkiem uczniów oraz jego rozpowszechniania, wraz z utrwalonym wizerunkiem uczniów,
na polach eksploatacji obejmujących:
- utrwalanie i zwielokrotnianie techniką zapisu magnetycznego oraz cyfrową;
- wprowadzanie do pamięci komputera i sieci informatycznych;
- rozpowszechnianie artystycznego wykonania – wyświetlanie, odtwarzanie, a także publiczne udostępnianie utrwalenia artystycznego wykonania w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym, w tym poprzez systemy informatyczne;
w celu wykorzystania zarejestrowanego materiału do promocji Konkursu oraz działalności statutowej Organizatora oraz w celach archiwalnych i wynikających
z ustawy o dostępie do informacji publicznej, zgodnie z odrębnymi przepisami, wraz
z możliwością udzielenia dalszej zgody Organizatorowi.
- Szkoła jest zobowiązana do przechowywania powyższych zgód i przedstawienia ich na wniosek Organizatora.
- Wymagany formularz zgody stanowi Załącznik nr 1 do Regulaminu.
§ 7 NAGRODY
- W konkursie zostaną przyznane następujące nagrody:
- I NAGRODA w wysokości 10 000 zł - dla Szkoły, która uzyskała najwyższą punktację oraz nagroda w wysokości 2 000 zł dla nauczyciela prowadzącego
- II NAGRODA w wysokości 7 000 zł - dla Szkoły, która uzyskała drugą punktację oraz nagroda w wysokości 2 000 zł dla nauczyciela prowadzącego
- III NAGRODA w wysokości 5 000 zł - dla Szkoły, która uzyskała trzecią w Polsce punktację oraz nagroda w wysokości 2 000 zł dla nauczyciela prowadzącego.
- Od Nagród wymienionych w ust. 1 i 2 powyżej, Organizator pobierze 10% zryczałtowany podatek dochodowy o którym mowa w art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
- Organizator dopuszcza możliwość przyznania dodatkowych nagród o łącznej wartości nieprzekraczającej 18 000 zł, na zasadach określonych niniejszym Regulaminem.
- Jeżeli przepisy prawa przewidują powstanie obowiązku podatkowego zależnie
od wartości nagrody rzeczowej, to do nagrody rzeczowej zostanie dodana nagroda pieniężna w kwocie stanowiącej 11,11% wartości danej nagrody rzeczowej. W takim przypadku, część nagrody, stanowiąca dodaną kwotę pieniężną, nie zostanie wypłacona zwycięzcy, lecz pobrana przez Organizatora, przed wydaniem zwycięzcy nagrody rzeczowej, jako 10% zryczałtowany podatek dochodowy, od łącznej wartości nagrody, o którym mowa w art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. - Za pobranie i odprowadzenie należnego podatku odpowiedzialny jest Organizator.
- Nagrody zostaną przyznane na podstawie protokołu sporządzonego przez Jury.
§ 8 OGŁOSZENIE WYNIKÓW ORAZ PRZEKAZANIE NAGRÓD
- Ogłoszenie nagrodzonych szkół zostanie opublikowane 30 maja 2023 na stronie internetowej Narodowego Centrum Kultury pod adresem www.piatkaznarodowych.nck.pl. Wyniki Konkursu zostaną ogłoszone 31 maja 2024 r. podczas uroczystej gali z koncertem laureatów.
- W przypadku niepodania przez zwycięskie Szkoły danych niezbędnych do dokonania przelewu do dnia 30 czerwca 2024 r. uznaje się, że Laureat zrezygnował z odbioru Nagrody.
§ 9 DANE OSOBOWE
- Uczestnictwo w Konkursie nie wiąże się z powierzeniem Organizatorowi danych osobowych uczniów Szkół, biorących udział w Konkursie.
- Dane osobowe przekazane Organizatorowi przez Szkoły poprzez formularz zgłoszeniowy, obejmujące dane dyrektora Szkoły lub osoby nauczyciela Szkoły odpowiedzialnej za uczestnictwo danej Szkoły w Konkursie, będą przetwarzane przez Organizatora jedynie w celu umożliwienia uczestnictwa w Konkursie oraz w celach archiwalnych i wynikających z ustawy o dostępie do informacji publicznej, zgodnie z odrębnymi przepisami,
- Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 26 kwietnia 2016 (dalej RODO), NCK informuje, że:
- administratorem danych osobowych Dyrektorów Szkół lub/i nauczycieli Szkół jest Narodowe Centrum Kultury z siedzibą w Warszawie, ul. Płocka 13 (kod pocztowy: 01-231), tel.: 22 21 00 100
- kontakt z Inspektorem Ochrony Danych w Narodowym Centrum Kultury możliwy jest pod adresem email: iod@nck.pl
- dane osobowe przekazane Organizatorowi przez Szkoły poprzez formularz zgłoszeniowy, obejmujące dane dyrektora Szkoły lub osoby nauczyciela Szkoły odpowiedzialnej za uczestnictwo danej Szkoły w Konkursie przetwarzane będą w celu umożliwienia wzięcia udziału w konkursie za zasadach określonych w regulaminie - na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO.
- odbiorcami danych osobowych będą podmioty świadczące usługę obsługi systemów i oprogramowania informatycznego administratora, zewnętrzne podmioty świadczące usługi na rzecz administratora, oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa (w tym organy administracji publicznej),
- Osoby których dane dotyczą posiadają prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, w przypadkach określonych w przepisach RODO.
- dane osobowe przetwarzane będą przez cały okres realizacji Konkursu, a po jego zakończeniu zostaną usunięte w ciągu 2 miesięcy od rozstrzygnięcia.
- Osoby których dane dotyczą mają prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
- podanie danych osobowych w formularzu zgłoszeniowym jest wymogiem regulaminu, w przypadku odmowy podania danych wzięcie udziału w Konkursie nie będzie możliwe.
- Szkoła zakwalifikowana do uczestnictwa w Konkursie, jest zobowiązana do pozyskania od wszystkich uczniów biorących udział w Konkursie zgód na przetwarzanie danych osobowych w celu umożliwienia realizacji Konkursu.
§ 10 POSTANOWIENIA KOŃCOWE
- Wzięcie udziału w Konkursie jest równoznaczne z akceptacją postanowień Regulaminu i zasad w nim zawartych.
- Treść niniejszego Regulaminu dostępna jest w siedzibie Organizatora oraz na stronie www.piatkaznarodowych.nck.pl.
- W sprawach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem zastosowanie mają obowiązujące przepisy prawa Rzeczypospolitej Polskiej.
- Ewentualne spory wynikające z uczestnictwa w Konkursie rozstrzygane będą przez sąd właściwy dla siedziby Organizatora.
- Organizator zastrzega sobie możliwość dokonania zmian postanowień niniejszego Regulaminu.
Załączniki do Regulaminu Konkursu:
- Załącznik nr 1 – Formularz zgody na utrwalenie artystycznego wykonania