Rudzki Szlak Kobiet – spacer historyczny

Ruda Śląska, ul. Niedurnego 69
Niedz. 23 września 2018 r.   g. 15:30

Wstęp wolny (start spod Miejskiego Centrum Kultury)

W 2018 roku obchodzimy stulecie uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce. Jest to okazja do przywrócenia pamięci o kobietach, które swoje losy związały z naszym miastem. Żyły tu pracowały, kochały, oferując swoja pomoc ludziom jej potrzebującym, uczyły polskości i patriotyzmu płacąc za to w dwóch przypadkach życiem. Były częścią burzliwych dziejów naszego miasta, Górnego Śląska i Polski.

Szlak Kobiet w Rudzie Śląskiej przypomni te wyjątkowe kobiety, miejsca z nimi związane – czasem już tylko symbolicznie. Ich historie staną się „herstoriami”, ponieważ będą to Kobiety widziane oczyma kobiet.

Dołączymy do Warszawy, Krakowa, Lublina, Gliwic, Katowic, Tych, Bielska, Cieszyna – miast, które już taki szlak zorganizowały i uhonorowały związane z nimi Kobiety.

Inicjatorką projektu Śląski Szlak Kobiet jest dr Małgorzata Tkacz-Janik, a pomysł stworzenia szlaku pojawił się już w 2009 roku.

Działanie realizowane w ramach projektu Pokolenia.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2018.