Settings and search
Spotkania informacyjne w regionie pomorskim
Siedem intensywnych spotkań w regionie za nami. Prawie tysiąc przebytych kilometrów a wszystko po to, by zaprezentować szczegółowe założenia programu, jego harmonogram oraz informacje na temat konkursu na wsparcie finansowe projektów łączących edukację i kulturę.
Spotkania skierowane były do osób, które zajmują się edukacją kulturową indywidualnie, w grupach nieformalnych, w instytucjach czy organizacjach pozarządowych, w szczególności do nauczycieli, pracowników domów kultury, bibliotek, teatrów, muzeów, edukatorów i animatorów kultury, którzy pragną przystąpić do Konkursu “Sieć kultury 2018”.
Zaczęło się od Gdańska, gdzie 22 stycznia Joanna Kowalska, koordynatorka Gdańskiego Programu Edukacji Kulturalnej zorganizowała w Miejskim Teatrze Miniatura w Gdańsku spotkanie liderów edukacji kulturalnej. W jego trakcie Agata Andrasiak, koordynatorka Sieci Kultury, opowiedziała o programie. Grupę słuchaczy stanowiło ok. 100 nauczycieli.
Następnie 15 lutego swoje podwoje otworzył Gniew, gdzie działo się bardzo dużo. Wydarzenie połączono z wizytą studyjną, którą zorganizowała Magdalena Frost, kierowniczka w Urzędzie Miasta i Gminy Gniew z Referatu Promocji i Informacji. Zaczęło się od spotkania z kasztelanem gniewskiego zamku Jarosławem Struczyńskim. Następnie kawa z kustoszem i reprezentantami firmy Poczet Husarski Jolą i Michałem Rudymi. Kolejnym punktem dnia był obiad z zastępcą burmistrza miasta panem Tomaszem Sikorą w Hotelu Zamek Gniew. Doszło również do wymiany doświadczeń z paniami z Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku. Samo spotkanie informacyjne odbyło się w Pracowni Orange w Gniewie a poprowadziły je: Agata Andrasiak, Karolina Ciechorska-Kulesza z Uniwersytetu Gdańskiego, Monika Bąkowska-Łajming z Nadbałtyckiego Centrum Kultury oraz Joanna Kowalska z Pałacu Młodzieży, koordynatorka Gdańskiego Programu Edukacji Kulturalnej.
Sieć Kultury zawitała następnie do Kościerskiego Domu Kultury, którego dyrektor Jan Dittrich był gospodarzem wydarzenia. Spotkanie w dniu 20 lutego poprowadziły Monika Bąkowska-Łajming oraz Agata Andrasiak. Doszło do inspirujących rozmów z nauczycielami, niezależnymi działaczami oraz pracownikami bibliotek, muzeów i organizacji pozarządowych.
22 lutego przyszedł czas na Brusy. Dzień przed spotkaniem wolontariusz Przemysław Kuczyński odwiedził stopem Dziemiany, Sominy, Przymuszewo, Leśno, Lubnie, Wiele, Karsin, Orlik, Lamk i Raduń, aby zaprosić mieszkających tam liderów i liderki edukacji kulturowej na spotkanie. Poprowadziły je Natalia Brylowska (koordynatorka części badawczej programu) oraz Agata Andrasiak. Wydarzenie odbyło się w Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego.
Piątą miejscowością z kolei był Szymbark. Spotkanie odbyło się w Kaszubskim Uniwersytecie Ludowym 26 lutego. Gospodarzami byli Sulisława Borowska oraz Mariusz Mówka. Prowadzeniem zajęła się Agata Andrasiak.
Przedostatni był Puck. Spotkanie informacyjne w dniu 27 lutego poprowadzili Piotr Zubowicz z Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku, a pomagał mu Przemysław Kuczyński. Wydarzenie odbyło się w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pucku, a uczestniczyło w nim kilku reprezentantów władz lokalnych.
Serię spotkań zakończył Człuchów. Sieć Kultury ugościła kierowniczka Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Słupsku – Filia nr 2 w Człuchowie, Hanna Borzyszkowska. Prowadziły Agata Andrasiak razem z Moniką Bąkowską-Łajming z Nadbałtyckiego Centrum Kultury. W spotkaniu wzięły udział trzy osoby. Było kameralnie, ale bardzo konkretnie.
Tym samym zakończyliśmy już spotkania informacyjne w regionie. Wszystkim gospodarzom dziękujemy za gościnę, a partnerom programu za pomoc w organizacji spotkań.
Autorka grafiki: Magdalena Nestorowicz
Autorki opisu: Agata Andrasiak i Natalia Krawczyk
http://sieckultury.pl/2018/02/spotkania-informacyjne-w-regionie-pomorskim/
http://sieckultury.pl/2018/03/3209/