Wręczenie stypendiów XIII edycji Programu Stypendialnego MKiDN „Młoda Polska”

Data publikacji: 21.04.2016
11 minut

21 kwietnia 2016 r. w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński wręczył 92 stypendia laureatom XIII edycji Programu Stypendialnego MKiDN „Młoda Polska”

Młoda Polska 2016
Młoda Polska 2016

W ramach Programu Stypendialnego Młoda Polska, przeznaczonego dla młodych artystów (do 35 roku życia) wykazujących się wybitnymi osiągnięciami w reprezentowanych przez siebie dziedzinach (film, fotografia, muzyka, sztuki wizualne, literatura, taniec, teatr) w 2015 roku złożono 726 wniosków o stypendium na 2016 rok. Przyznano 92 stypendia.

Łączna wartość przyznanych stypendiów wyniosła 3 750 000 zł. (słownie: trzy miliony siedemset pięćdziesiąt tysięcy złotych). Stypendium ma umożliwić laureatom dokonanie znaczącego postępu w ich karierze artystycznej. Środki ze stypendium mogą być przeznaczone na realizację konkretnych projektów artystycznych, studia i pobyty twórcze za granicą, zakup instrumentów i sprzętu niezbędnego do pracy twórczej.

Wśród ubiegających się o stypendium w ramach XIII edycji Programu znaleźli się twórcy, którzy - pomimo młodego wieku – mogą pochwalić się znaczącym dorobkiem artystycznym, m.in. reżyser filmowy – Michał Szcześniak, historyk i krytyk sztuki – Daniel Muzyczuk, Chopin Piano Quintet w składzie: Roksana Kwaśnikowska, Magdalena Lech, Krzysztof Stanienda, Maria Stanienda, Michał Zieliński, pianista Adam Goździewski, aktorka – Anna Mierzwa.

Stypendia zostały przyznane w następujących kategoriach: film – 7 stypendiów, fotografia – 2, literatura – 2, muzyka – 59, taniec – 1, teatr – 6, sztuki wizualne – 15.

Stypendyści pochodzą z następujących województw: dolnośląskie – 3 osoby, kujawsko-pomorskie – 5, lubelskie – 3, lubuskie – 1, łódzkie – 5, małopolskie – 12, mazowieckie – 32, opolskie – 1, podkarpackie – 1, podlaskie – 2, pomorskie – 6, śląskie – 11, wielkopolskie – 7, zachodniopomorskie – 3.

Operatorem programu jest Narodowe Centrum Kultury.

 

>>Zobacz fotorelację

 

Lista stypendystów:

 

Lp.

Imię i nazwisko

 

Cel stypendium

 

FILM

 

 

1

Marcin

Banasiak

studia operatorskie w American Film Institute Conservatory Los Angeles

2

Matijos

Gebreselassie

zakup sprzętu i realizacja filmu animowanego pt. „The Roots”

3

Monika

Kuczyniecka

wyposażenie pracowni filmu animowanego i realizacja projektu z udziałem dzieci

4

Anita

Kwiatkowska-Naqvi

zakup sprzętu do animacji filmowej

5

Jakub

Michnikowski

zakończenie prac nad filmem fabularnym oraz dokumentacja filmów krótkometrażowych

6

Michał

Szcześniak

realizacja pełnometrażowego filmu dokumentalnego pt. „Film o rodzinie”

7

Jakub

Wroński

realizacja filmu animowanego oraz zakup sprzętu

 

FOTOGRAFIA

 

 

8

Marek

Berezowski

projekt fotograficzny pt. „Miastomorfozy”

9

Tomasz

Gotfryd

projekt fotograficzny dokumentujący opuszczone miejsca przestrzeni publicznej w Polsce

 

LITERATURA

 

 

10

Robert

Król

napisanie poematu pt. „Polka” oraz przygotowanie książki do druku

11

Marta

Kwaśnicka

napisanie zbioru opowiadań pt. „Granice ekspresji”

 

MUZYKA

 

 

12

Klaudia

Baca

zakup kontrabasu

13

Zuzanna

Bachmińska

zakup wiolonczeli z akcesoriami

14

Beniamin

Baczewski

nagranie i wydanie płyty CD z własnymi kompozycjami pt. „Bałtyckie Legendy”

15

Gabriela

Balcerek

zakup skrzypiec

16

Adam

Banaszak

wydanie płyty CD i publikacji książkowej o kompozytorach z Wielkopolski przełomu XIX i XX w.

17

Izabela

Berdy

zakup oboju i koszty testowania instrumentu

18

Monika

Całus

zakup waltorni i futerału

19

Bartłomiej

Dobrowolski

zakup kompletu klarnetów

20

Patrycja

Domagalska-Kałuża

zakup klawesynu koncertowego

21

Dominik

Domińczak

zakup kompletu klarnetów

22

Jakub

Dubik

zakup wiolonczeli mistrzowskiej

23

Maria

Dutka

nagranie kwartetów smyczkowych Szymona Laksa w interpretacji Messages Quartet

24

Amelia Bogna

Dziedzic

zakup mistrzowskich skrzypiec

25

Adam

Goździewski

zakup fortepianu do ćwiczeń

26

Ewa

Harasimiuk

zakup puzonów z akcesoriami

27

Anna

Huszcza

wyposażenie studia kompozytorskiego oraz wydanie płyty CD z własnym utworem

28

Sylwia

Janiak-Kobylińska

nagranie i wydanie płyty CD pt. „Bałtyckie Legendy” z kompozycjami Beniamina Baczewskiego.

29

Aleksandra

Janowska

zakup fletu poprzecznego

30

Jędrzej Ksawery

Jarocki

zakup akordeonu koncertowego

31

Judyta

Kluza

zakup skrzypiec oraz koszty podróży do warsztatu lutniczego

32

Martyna

Korzeniewska

zakup oboju

33

Krzysztof

Koszowski

zakup saksofonów z akcesoriami

34

Justyna

Kreft

zakup kopii klawesynu historycznego i transport do Polski

35

Roksana

Kwaśnikowska

wydanie płyty DVD z kwintetami fortepianowymi Roberta Schumanna i Dymitra Szostakowicza w wykonaniu Chopin Piano Quintet

36

Magdalena

Lech

wydanie płyty DVD z kwintetami fortepianowymi Roberta Schumanna i Dymitra Szostakowicza w wykonaniu Chopin Piano Quintet

37

Leszek

Lorent

zakup kotłów koncertowych

38

Robert

Łaguniak

zakup skrzypiec lutniczych koncertowych  oraz mistrzowskiego smyczka

39

Julia

Łozowska

zakup fortepianu

40

Małgorzata

Markiewicz

wydanie debiutanckiej płyty solowej

41

Mira

Marton

zakup mistrzowskich skrzypiec

42

Joanna

Martynus

zakup saksofonu altowego i sopranowego

43

Mateusz

Marut

zakup skrzypiec mistrzowskich

44

Grzegorz

Masłowski

zakup zestawu perkusyjnego wraz z akcesoriami

45

Oriana

Masternak

nagranie kwartetów smyczkowych Szymona Laksa w interpretacji Messages Quartet

46

Jarosław

Meisner

zakup puzonów z akcesoriami

47

Wojciech

Motyl

zakup fagotu

48

Jacek

Namysłowski

zakup puzonu oraz akcesoriów kompozytorsko - aranżerskich

49

Łukasz

Ojdana

zakup fortepianu gabinetowego wraz z akcesoriami

50

Damian

Oleksiak

zakup marimby

51

Dominik

Płociński

zakup mistrzowskiej wiolonczeli

52

Adam

Porębski

zakup multimedialnego sprzętu komputerowego wraz z oprogramowaniem

53

Maciej

Prokopowicz

zakup dwóch puzonów tenorowych i futerału

54

Piotr

Scholz

nagranie i wydanie debiutanckiej płyty

55

Justyna

Skatulnik

zakup skrzypiec barokowych oraz smyczka barokowego

56

Roxana

Sobańska

zakup fletu poprzecznego wraz z akcesoriami

57

Katarzyna

Solecka

zakup skrzypiec barokowych

58

Tomasz

Sowa

zakup  klarnetów barokowych z akcesoriami

59

Krzysztof

Stanienda

wydanie płyty DVD z kwintetami fortepianowymi Roberta Schumanna i Dymitra Szostakowicza w wykonaniu Chopin Piano Quintet

60

Maria

Stanienda

wydanie płyty DVD z kwintetami fortepianowymi Roberta Schumanna i Dymitra Szostakowicza w wykonaniu Chopin Piano Quintet

61

Bartłomiej

Sutt

zakup koncertowego wibrafonu i perkusyjnego sterownika MIDI

62

Daniel

Szczepański

zakup trąbki i flugelhornu

63

Paulina Helena

Tomczuk

zakup skrzypiec i smyczka

64

Anna

Toporkiewicz

zakup skrzypiec i smyczka

65

Beata

Urbanek-Kalinowska

nagranie kwartetów smyczkowych Szymona Laksa w interpretacji Messages Quartet

66

Oliwia

Wantulok

zakup fletów i udział w warsztatach

67

Małgorzata

Wasiucionek

nagranie kwartetów smyczkowych Szymona Laksa w interpretacji Messages Quartet

68

Julia

Wrońska

zakup skrzypiec mistrzowskich

69

Michał

Zieliński

wydanie płyty DVD z kwintetami fortepianowymi Roberta Schumanna i Dymitra Szostakowicza w wykonaniu Chopin Piano Quintet

70

Weronika

Zych

zakup fletu poprzecznego

 

SZTUKI WIZUALNE

 

71

Tomasz

Baran

przygotowanie i wydanie publikacji własnych prac z lat 2012-2015

72

Julia

Bui Ngoc

realizacja filmu krótkometrażowego pt. „Świtezianka" z serii „Ballady i Romanse”

73

Małgorzata

Frąckiewicz

przygotowanie i wydanie książki dla dzieci o wynalazczyniach, odkrywczyniach i pionierkach

74

Jan

Godlewski

wyposażenie eksperymentalnej pracowni drewna

75

Łukasz

Izert

wyposażenie pracowni filmowych technik animacyjnych i papierowych

76

Lidia

Klein

przygotowanie i wydanie antologii tekstów dotyczących transformacji w polskiej sztuce, architekturze i projektowaniu

77

Natalia

Kopytko

przygotowanie i publikacja albumu pt. „Łysa Góra – ludzie i ceramika”

78

Hugon

Kowalski

Let' s talk about garbage - autorski projekt  badawczy na Biennale  Architektury  w Wenecji 2016

79

Agata

Królak

projekt graficzny i druk zeszytu aktywności dla dzieci

80

Jakub

Mazurkiewicz

wyposażenie pracowni filmowych technik animacyjnych i papierowych

81

Daniel

Muzyczuk

przygotowanie publikacji "Notes from the Underground" dotyczącej zjawisk z pogranicza muzyki eksperymentalnej i sztuk wizualnych w Europie Środkowo-Wschodniej po 1968 roku

82

Ewa

Opałka

przygotowanie publikacji na temat rzeźby polskiej pt. „Eliminacje. Rozmowy z Wandą Czełkowską”

83

Joanna

Rzezak

napisanie i zaprojektowanie książki (activity book) dla dzieci o funkcjonowaniu i estetyce miasta

84

Mikołaj

Sobczak

studia w Kunstakademie Münster Hochschule für Bildende Kunste

85

Natalia

Uryniuk

projekt interaktywny dla dzieci wraz z publikacją o organizmach żyjących w Bałtyku

 

TANIEC

 

 

86

Adrianna

Rieske

studia w Hochschule für Musik und Theater München

 

TEATR

 

 

87

Szymon

Adamczak

studia w Das Arts de Theaterschool Amsterdamse Hogeschool voor de Kunsten

88

Kamil Paweł

Dominiak

nauka treningu głosowego metodą Estill w studio Maureen Scott w Londynie

89

Anna

Mierzwa

„Kalinowe noce” – monodram muzyczny

90

Mateusz

Mirek

studia aktorskie w The Royal Central School of Speech and Drama, University of London

91

Małgorzata

Warsicka

„Dzieje upadków” - spektakl muzyczny na podstawie "Kuzynki Bietki" H. Balzaca

92

Robert

Zawadzki

realizacja spektaklu pt. „Między słowami” na podstawie sztuki pt. „Quietly” Owena McCafferty