Duma Rzeczypospolitej

6 maja 2012

Wystawa „Duma Rzeczypospolitej” – ekspozycja oryginału Konstytucji 3 maja i jej przekładów z epoki to wyjątkowa okazja zobaczenia jednego z najważniejszych dokumentów polskiej myśli prawnej i politycznej. Ekspozycję otworzył Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Bronisław Komorowski. Wystawa czynna do niedzieli 06 maja.

W Galerii Kordegarda na Krakowskim Przedmieściu w dniach 3-6 maja można oglądać dokument wyjątkowy dla historii polskiej i europejskiej demokracji. Konstytucja 3 maja, uchwalona przez Sejm w 1791 roku, była pierwszą w Europie i drugą na świecie Ustawą Zasadniczą. Zatwierdzenie konstytucji przez polski Sejm odbiło się szerokim echem na całym świecie, już w 1791 r. w Londynie ukazały się aż dwie jej edycje w języku angielskim. Na wystawie zostaną zaprezentowane właśnie tłumaczenia polskiej konstytucji na język rosyjski, francuski, angielski i niemiecki, pochodzące z XVIII i XIX wieku, a także traktat Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego pt. „Wolne chwile żołnierza polskiego, czyli myśli o wiecznym pokoju między narodami ucywilizowanymi” z 1831 roku. Autor, odwołując się do Konstytucji 3 maja, domagał się ustanowienia Europy narodów, zniesienia granic, ujednolicenia prawa i wspólnych organów władzy.

Na potrzeby wystawy została przygotowana specjalna animacja graficzna obrazu Jana Matejki „Konstytucja 3 Maja”, opowiadająca o przedstawionych przez malarza wydarzeniach, ich uczestnikach i okolicznościach.

Ekspozycja „Duma Rzeczypospolitej” została zorganizowana z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Bronisława Komorowskiego przez Narodowe Centrum Kultury we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Biblioteką Narodową oraz Archiwum Głównym Akt Dawnych. Mecenasem wystawy jest PZU.

Miejsce: Galeria Kordegarda, Warszawa

Zapraszamy 3 maja: 9.00 - 19:00

4-6 maja 11.00-19.00

 

wstęp wolny