debata KS25+ GWlk
Gorzów Wielkopolski

Debata | Kultura średnich miast | Gorzów Wielkopolski | 18.09.15

Piątek, 18-09-2015 - Niedziela, 20-09-2015
Gorzów Wielkopolski

Odbywający się w Gorzowie Wielkopolskim Kongres Ruchów Miejskich to świetna okazja do dyskusji o roli niezależnych animatorów, organizacji pozarządowych i wszystkich oddolnych inicjatyw w tworzeniu i rozwoju kultury, ale także w realizowaniu polityki kulturalnej. W piątek 18 września odbędzie się otwarta debata Kultura Średnich Miast. Debata będzie miała miejsce w Miejskim Centrum Kultury (ul. Drzymały 26)  o godzinie 19.00. Wstęp wolny.

Cykl debat „Kultura samorządowa 25+”, który został zainaugurowany w Lublinie, a swoją kontynuację miał w Elblągu, tym razem zagości w Gorzowie Wielkopolskim. Kultura samorządowa w Polsce jest w pełni rozkwitu swojej młodości. To dobry moment, żeby cieszyć się sukcesami samorządów na polu kultury, dzielić się pomysłami na prowadzenie mądrej polityki kulturalnej, a także szukać sposobów podnoszenia jakości działań tam gdzie są niesatysfakcjonujące.

Poziom kultury w średnich miastach w dużej mierze zależy dziś od postawy władz miasta. Te dysponują publicznymi środkami, które pozwalają na finansowanie działań kulturalnych. Uczestnicy debaty będą pytać o to, w jaki sposób reprezentanci władz lokalnych definiują swoją odpowiedzialność za rozwój kultury, jaką rolę wyznaczają sobie, jakimi zasadami kierują się przy podejmowaniu decyzji i wreszcie – na co przeznaczają środki finansowe oraz czyje ambicje i potrzeby dzięki nim realizują?

Uczestnicy debaty będą też próbowali odpowiedzieć na nie mniej ważkie pytania: miasta średnie, czyli jakie? Czy umiejscowienie pośrodku skali ze względu na liczbę mieszkańców przekłada się również na poziom jakości oferowanych usług publicznych? Co z kulturą i polityką kulturalną – czy też jest średnia? Dlaczego Gorzów Wielkopolski, Słupsk czy Olsztyn nie przyciągają ludzi równie silnie co Katowice, Gdańsk czy Wrocław? Czy to tylko efekt skali i sumy dostępnych pieniędzy?

W debacie prowadzonej przez Krzysztofa Dudka, dyrektora Narodowego Centrum Kultury wezmą udział:

  • Robert Biedroń (prezydent Słupska),
  • Magdalena Kubecka (DNA Miasta),
  • Aleksandra Szymańska (dyrektor Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku),
  • Marek Sztark (menedżer kultury i animator rozwoju lokalnego)
  • Jacek Wójcicki (prezydent Gorzowa Wielkopolskiego).

Dyskusję poprzedzi raport z badań polityki kulturalnej DNA Miasta przedstawiony przez Artura Celińskiego (ResPublica Nowa).

Wideorelacja na żywo z debaty będzie dostępna na naszym kanale youtube.

 

Powiązane arykuły