kadr z filmu
Polska, sieć kin Helios

"Konwój" – Kultura dostępna w Kinach

Czwartek, 22-06-2017
Polska, sieć kin Helios

Kierujący aresztem śledczym dyrektor Nowacki (Janusz Gajos) odnajduje ukrywającego się przed światem sierżanta Zawadę (Robert Więckiewicz). Doświadczony funkcjonariusz wraca do gry i dostaje nowe zadanie – zostaje dowódcą konwoju, który ma przetransportować bardzo niebezpiecznego więźnia do szpitala psychiatrycznego. Członkowie jego ekipy to ludzie ze skomplikowaną przeszłością. Wśród nich jest także pełen ideałów Feliks (Tomasz Ziętek), prywatnie mąż córki Nowackiego (Agnieszka Żulewska), który nigdy nie powinien był znaleźć się w więźniarce. Dyrektor więzienia, utraciwszy kontrolę nad konwojem, rusza w pościg, by naprawić, a może ukryć niewygodną dla niego prawdę. Powoli wychodzi na jaw prawdziwy cel konwoju...

UWAGA: pokaz filmu odbędzie się wyłącznie w kinach sieci Helios.

Dobre męskie kino

Recenzja Łukasza Maciejewskiego

Bardzo cenię twórczość Macieja Żaka. Ten reżyser nie przejmuje się totumfackim zamówieniem, że  tylko szlachetne kino autorskie gwarantuje sukces. Autorstwo kina Żaka to zrozumienie konwencji gatunkowych. W debiutanckiej "Ławeczce" Żak wzbogacał ubogi polski melodramat o ciekawą płaszczyznę społeczną, w "Rozmowach nocą" chyba jako pierwszy antycypował popularność programów i filmów o tematyce kulinarnej i kucharskiej, w niedocenionym "Supermarkecie" destylował thriller z kina obyczajowego.

Natomiast w najnowszym filmie "Konwój", Żak buduje realistyczne tło dla wzorcowego kina akcji: konflikt postaw w klaustrofobicznej przestrzeni. Tytułowy konwój to więzienna furgonetka ze zdążającymi do celu, zaślepionymi, paranoicznymi, albo nieświadomymi zagrożenia umundurowanymi pasażerami.

Kluczem do sukcesu było zaproszenie do udziału w przedsięwzięciu aktorów z najwyższej półki. Żakowi udało się pozyskać do projektu najlepszych z najlepszych: Łukasza Simlata grającego ambiwalentnego antyterrorystę, Roberta Więckiewicza w roli przepitego sierżanta Zawady, Ireneusza Czopa jako zakapiora Kuleszę, Przemysława Bluszcza w roli wzorcowego policyjnego frustraty, wreszcie ambiwalentnego, makiawelicznego Janusza Gajosa grającego naczelnika zakładu penitencjarnego.

Zdjęcia Michała Sobocińskiego, najmłodszego członka słynnego klanu operatorskiego są  kolejnym, integralnym aktorem: częścią zamkniętego świata, do którego nie ma dostępu ani uczciwość, ani uczuciowość. W zamkniętych, inteligentnie pomyślanych kadrach Sobocińskiego zakratowany świat furgonetki zyskuje rangę przejrzystej metafory pokazującej groźny, nieznany fragment naszej rzeczywistości. Ciekawe, męskie kino z dobrym tempem i świetną obsadą.

 

Łukasz Maciejewski

Łukasz Maciejewski

(fot. Marcin Oliva Soto)

 

Obsada: Janusz Gajos, Robert Więckiewicz, Łukasz Simlat, Ireneusz Czop, Tomasz Ziętek, Przemysław Bluszcz, Dorota Kolak, Agnieszka Żulewska

Reżyseria: Maciej Żak

Scenariusz: Maciej Żak

Dystrybutor: Kino Świat

 

Kino za 10 zł?

W ramach projektu Kultura Dostępna w kinach w każdy czwartek o godzinie 18:00 zapraszamy na dobre polskie filmy w cenie 10 zł. Projekcje odbywają się we wszystkich kinach sieci Helios w całej Polsce oraz w kinach Iluzjon i Elektronik w Warszawie.