konkurs

Rozstrzygnięcie konkursu "Rzecz Kreatywna 2015"

24 sierpnia 2015

Projektowanie (z przeznaczeniem do produkcji) przedmiotów o charakterze użytkowym, które mogą stać się upominkiem lub gadżetem promocyjnym dla dorosłych, a także dzieci stało się tematem konkursu zorganizowanego i przeprowadzonego we współpracy z Agencją Artystyczną GAP – głównym organizatorem Małopolskiego Tygodnia Dizajnu DIZAJN-BIZNES-KRAKÓW.

Spośród nadesłanych prac, Kapituła konkursowa w składzie: dr hab. Łukasz Mamica (Katedra Gospodarki i Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie), prof. ASP dr hab. Marek Liskiewicz (Wydział Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie), Krzysztof Dudek (Narodowe Centrum Kultury, reprezentowany przez Taidę Szopę), Mateusz Zmyślony (Grupa Eskadra) postanowiła przyznać następujące nagrody:

Michał Bogusz – I miejsce, nagroda finansowa 6 000,00 zł brutto

Hanna Pałczyńska – II miejsce, nagroda finansowa 2 500,00 zł brutto

Anna Bera – III miejsce, nagroda finansowa 1 000,00 zł brutto

Najlepsza praca – oryginalny organizer biurowy – została bardzo wysoko oceniona jako twórcze wykorzystanie stosunkowo prostego pomysłu konstrukcyjnego. Gadżet ten staje się zarówno niebanalnym obiektem użytkowym w przestrzeni biura, ale staje się również zabawką zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Jednocześnie kapituła zwróciła uwagę na plastyczność i elastyczność przedmiotu, którego konstrukcję można wielokrotnie zmieniać i rozwijać. Autorem zwycięskiej pracy jest krakowski projektant Michał Bogusz, aktualnie odbywający studia magisterskie na Wydziale Form Przemysłowych ASP w Krakowie.

Na drugim miejscu, wraz z designerską solniczko-pieprzniczką i edukacyjnym memo, uplasowała się studentka poznańskiej School of Form, Hanna Pałczyńska. Gadżet dla dorosłych (solniczko-pieprzniczka) zachwyca prostotą i ciekawą formą, natomiast memo – bardzo popularna zabawa karciana – zostało zamienione przez laureatkę w grę edukacyjną o ikonach polskiego designu.

Trzecia laureatka stworzyła wielofunkcyjną kostkę zbudowaną z nieregularnych klocków łączących się za pomocą specjalnie wmontowanych magnesów. Praca interesująca zarówno jako obiekt użyteczny (stojak na elementy metalowe, zestaw magnesów, organizer na biurko), jak i dekoracyjno-rozrywkowy (elementy dekoracyjne, tworzenie kreatywnych układanek), spotkała się z dużą aprobatą ze strony kapituły. Autorką projektu jest Anna Bera, absolwentka Wydziału Architektury i Wzornictwa poznańskiej ASP, prowadząca pracownię projektową i warsztat The Whole Elements.

Wystawa pokonkursowa

Wszystkie prace laureatów, wraz z informacjami o samych utalentowanych twórcach i ich sylwetkach, będą prezentowane na wystawie pokonkursowej w Galerii Kordegardzie w Warszawie.

Dodatkowe informacje:

dizajnbiznes.pl